top of page
Vyhledat

Výsledky prodeje vlčích máků ke Dni válečných veteránů 2023

Těší nás, že rok od roku roste zájem veřejnosti připnout si 11. listopadu vlčí mák. Náš spolek nabízí zejména ručně vyráběné máky dostupné v charitativním e-shopu a na několika málo místech, takže se nemůžeme poměřovat s masovými mákovými sbírkami formou pokladniček, i tak jsme letos zaznamenali dvojnásobný odběr a získali touto cestou téměř sto tisíc korun.


Velké poděkování patří těm, kdo letos umístili naše máčky na své pulty: Café Dlask, Just Bagel!, město Železná Ruda, Válečné muzeum Česká Ves a Brickuška.

Spolek VLČÍ MÁKY je malá dobrovolnická organizace, která pomáhá nejen veteránům právě desátý rok. Slůvko “nejen” zdůrazňujeme, protože pomoc poskytujeme i vojákům, kteří se neúčastnili zahraniční mise, respektive i těm, kteří již nejsou v činné službě. A tím jsme unikátní. Pomáhali jsme už i policistce, hasiči či příslušníkovi Aktivní zálohy.


S malým rozpočtem dokážeme velké věci


Přestože operujeme s malým rozpočtem, dokážeme účinně pomáhat. Ročně poskytujeme asistenci průměrně tuctu veteránů, kteří se ocitnout ve finanční, právní nebo psychické tísni. Souběžně pomáháme několika bývalým vojákům, které ze služby vyřadil těžký úraz nebo nemoc. A to včetně zajištění bezbariérových úprav, rehabilitačních pomůcek a pobytů. Zcela jedinečnou zkušenost máme v programu “Restart”, v němž jsme postavili zpět na nohy šest veteránů bez domova.


Všechny tyto podpůrné aktivity realizujeme díky dobrovolnické práci a drobným dárcům, ať již vyhlašujeme ad hoc sbírky, anebo pořádáme dobročinné aukce. Necelý měsíc před Dnem válečných veteránů jsme už popáté uvolnili do dražby “Vlajky pro veterány”. Vynesly 30900 korun pro 5 konkrétních příjemců pomoci. Aktuálně dražíme letos v pořadí šestou a poslední vlajku.


Veteráni potřebují pomoc celoročně


Ačkoli v listopadu Veteráni potřebují pomoc celoročně, jejich příběhy však nejsou těmi, které by se probojovaly na přední stránky novin. Novináři se po nich ptají kolem Dne válečných veteránů a na druhé straně vysloužilci, kteří se ocitnou v tíživé situaci, o medializaci nestojí. Letos v létě se nám poprvé stalo, že jsme ve sbírce na bezbariérový vůz pro vojáka s těžkým poraněním páteře zůstali jen na čtvrtině potřebné částky.


Proto velkou výzvou pro příští rok je získání pravidelných dárců a firemních sponzorů, abychom vytvořili rezervní fond pro tyto případy. Další výzvou je částečná profesionalizace, abychom na pomoc veteránům neměli vyhrazené jen večery a víkendy. Protože víme, jak těžké je najít zejména pro hendikepované veterány práci, rádi bychom vytvořili placené pozice i pro ně.

21 zobrazení

Comments


bottom of page