top of page
Vyhledat

Spustili jsme podcast Veteran Story: Příběhy veteránů bez příkras

Aktualizováno: 25. 6.

Podcast Veteran Story přináší autentické vyprávění novodobých válečných veteránů, kde žádná otázka není tabu. Posluchači se dozvědí, jak veteráni zvládali bojové nasazení, jak se vypořádávali s návratem z misí, a jak se služba v armádě, zejména v zahraničí, podepsala na jejich zdraví a osobních vztazích. Podcast také mapuje, jak se veteráni vyrovnali s odchodem do civilu a hledáním nového pracovního uplatnění.


Kromě příběhů veteránů podcast nabízí rozhovory se známými osobnostmi spojenými s armádou, které se aktivně angažují v pomoci veteránům. V tuto chvíli jsou předtočené první tři díly podcastu.


Upoutávka na první tři díly:

Prvním hostem je filmový režisér a major ve výslužbě Václav Marhoul

V hodinovém rozhovoru vzpomíná na budování Aktivní zálohy, působení v 601. skupině speciálních sil, natáčení filmů Tobruk a Nabarvené ptáče. Vypráví o přípravách filmu McCarthy. Ohlíží se za pádem Afghánistánu a apeluje na pomoc Ukrajině. Řeč přišla i na to, proč nikdo z českých filmařů není schopen zpracovat příběhy našich novodobých válečných veteránů.


Hostem druhého dílu je Del K., afghánský tlumočník české armády

Původem Afghánec, který přišel do Československa studovat v roce 1987. Čtvrt století zachraňuje životy na středočeské záchrance, mezitím však třikrát doprovázel na půlroční rotaci českou armádu v Afghánistánu jako tlumočník. V rozhovoru prozrazuje, že první mise způsobila rozpad jeho manželství. Z Afghánistánu se snaží zachránit své dva bratry, kteří rovněž pomáhali české armádě a nyní čelí výhrůžkám a vydírání ze strany Talibanu.


Ve třetím podcastu vzpomíná Lumír Němec na SOG i zatýkání Kajínka

Konečně ve třetím podcastu jsme přivítali bývalého velitele SOG (Special Operation Group) Lumíra Němce, který se s posluchači podělí o originální historky ze služby u speciálních policejních a vojenských jednotek, včetně zatýkání Jiřího Kajínka. Také on otevřeně hovoří o tom, jak se mu zahraniční mise podepsaly na soukromém životě, proč mu jsou dodnes některé zvuky nepříjemné a jak těžké bylo začít novou kariéru v civilu.


Sledováním podcastu podpoříte veterány

Avizované díly podcastu Veteran Story budou vysílány postupně, zatímco už budou vznikat další. První epizoda s Václavem Marhoulem měla 23. 6. premiéru.


Na platformách YouTube a Spotify je k dispozici verze zkrácená na půl hodiny.

Plná verze, trvající přes hodinu, je dostupná na HeroHero.co/VeteranStory pro předplatitele...


Ti se stanou automaticky členy Klubu přátel veteránů pro pravidelné podporovatele Spolku VLČÍ MÁKY. Každý, kdo přispívá alespoň 200 korun měsíčně přes jiné platformy (např. Darujme), získá zase automaticky přístup na HeroHero ;-)


Plány na podcast měl spolek už před dvěma roky, ale částka potřebná k zakoupení audio techniky byla příliš vysoká. Až letos se objevila možnost natáčet podcast bezplatně ve studiu Magenta Experience Center.


Podcast stříhají dobrovolníci spolku svépomocí. V každém dílu je prostor pro reklamu jednoho sponzora, takže kromě popularizace veteránů může podcast generovat i další prostředky na pomoc těm, kteří zasvětili svůj život službě vlasti a nyní potřebují pomocnou ruku.


25 zobrazení

Comments


bottom of page