top of page
Vyhledat

Tříkrálová aukce výrobků vojáků na pomoc jejich kolegům

Aktualizováno: 3. 1.

Vojáky sloužící v Olomouci a Prostějově inspirovaly dobročinné aukce dřevěných vlajek, které už pátý rok pomáhají jejich kolegům zvládnout tíživé životní situace. Josef, Libor a Mojmír mají kromě armádní služby společné ještě to, že se ve volném čase věnují uměleckým řemeslům. A tak se rozhodli věnovat do dražeb Spolku VLČÍ MÁKY ručně leptané sekery, vypalovaný obraz a kožené opasky. Do stejné dražby míří ještě dva vyřezávané státní znaky od Ondřeje Sochůrka, který je autorem původní limitované edice vlajek.
Železný svět Josefa K.


Major Josef K. se ve volném čase věnuje dřevořezbě a práci se železem. Své výrobky prezentuje na facebookové stránce Železný svět.


“K leptání a výrobě seker jsem se dostal před čtyřmi roky, kdy jsem  si chtěl na moje toulky přírodou pořídit sekeru. Našel jsem několik zajímavých zdobených modelů, ale cena mě odradila od koupi. Přišla myšlenka zkusit to sám, a tak se zrodila moje první sekera, jednoruční bradatice s rovnou čepelí a staroslovanskými motivy. Potom ji chtěl kamarád pro děti, pak další kamarád a už to jelo. Čtyři roky různě úspěšných pokusů a experimentů, mnoha slepých uliček, ale tu a tam i kroků vpřed.”

Že se sekery do vojenského prostředí hodí, vyplývá z historie.

“Sekera byla v našem staroslovanském prostředí, ke kterému tíhnu, chápána nejen jako pracovní nástroj a masově rozšířená a používaná zbraň. Je také atributem bojovníků a válečníků a důstojným odznakem moci a velitelského a vůdčího postavení.”

Vysvětluje Josef, jenž v leptaných sekerách propojuje umění, službu, historii a válečného ducha. Proto už pro řadu kolegů, kteří odchází do civilu nebo na jiné útvary, zhotovil pamětní sekery nesoucí znaky útvarů a symboly jejich služby. Oživuje tak tradici novodobých bojovníků a válečníků. Jednu z jeho seker obdržel nedávno i prezident Petr Pavel.


“Pro dobročinnou aukci jsem vyrobil dvě sekery se stylizovanými vikingskými motivy, dnes velice populárními s potenciálem přitáhnout zájem těch, kteří mají obecně kladný vztah k válečníkům a bojovníkům a mohli by díky tomuto přirozenému respektu chtít pomoci našim kamarádům prožívajícím těžké a složité životní situace,. Myšlenkou je snaha dát těmto našim kamarádům najevo, že nejsou sami, že jsou stále v našem šiku a že je nenecháme někde vzadu. A těm, kteří se rozhodnou přispět, dát na oplátku důstojný předmět, kterého si mohou vážit a který bude symbolizovat jejich životní postoj a filozofii, velící chránit štítem svého druha po levici. Za každou sekerou je velké množství času a práce, kterou bych tímto rád věnoval potřebným kamarádům.”

Vyvolávací cena každé sekery začíná na 8000 korunách, součástí je dárková dřevěná kazeta se stojánkem. Dražba probíhá na www.armyburza.cz/aukce do 8. 1. 2024, 21:00 hodin. Pokud se nevydraží, objeví se v druhém kole dražby, potažmo v charitativním e-shopu Spolku VLČÍ MÁKY.   


Podplukovník Mojmír B. zdědil koženářskou dílnu po dědovi


Mojmír B. slouží v armádě úctyhodných 36 let. Bezmála 20 let je jeho koníčkem řemeslná výroba z kůže a přírodního materiálu.“V roce 2004 mi umřel můj děda a v jeho pozůstalosti zůstala dílna sedláře-postrojáře i s nezpracovaným materiálem jako kůže, spojovací materiál, brašnářské potřeby a podobně. Nástroje a zbylý materiál jsem uložil k dalšímu použití, protože jsem nechtěl, aby toto umění v rodině zaniklo. Studiem literatury a sběrem dokumentů o kožedělné výrobě jsem se postupem času naučil poznávat materiál a základy výroby z kůže.”

Vojenský důstojník tak zachovává prastaré řemeslo, které je téměř před vymizením. Dříve byla střední Evropa vyhlášená rukodělnou prací a zpracováním kůže a přírodních materiálů. Postupem času a mechanizací zemědělství tato schopnost vymizela. Společně s výrobou z kůže vymizely i doprovodné řemesla.


“Začátky byly těžké, protože řemeslo postrojář sedlář v naší zemi téměř zaniklo. S tím i výroba materiálu, nářadí a pomůcek na zpracování kůže. Velmi těžko se hledal kvalitní tradiční materiál, nástroje a pomůcky. Nicméně časem jsem se naučil opracovávat kůži, řezat, hladit, vykrajovat, šít, nýtovat, barvit, zvláčňovat, tvarovat, zdobit, vypalovat a tak dále.”

Každý jeho výrobek je ryze ruční nestrojová práce podle starých postupů našich předků. Ruční výroba z kůže zaručuje vysokou kvalitu a s tím trvanlivost výrobku. Mojmír každý kousek kůže mnohokrát drží v rukou a tím dává výrobku duši a jedinečnost. Na podporu svých kolegů zhotovil dva opasky:“Pro dobročinnou aukci jsem vyrobil dva kusy řemenů tradiční technikou. Na výrobu jsem použil leštěnou vysoce kvalitní 4 mm vepřovici se zad zvířete, kde je nejkvalitnější. Takto zpracované řemeny jsou několika generační a při zachování ošetřujících procesů nezničitelné běžným používáním. Spolu se zbraněmi, patří nosné řemení a obaly zbraní k základní výbavě válečníka, chcete-li vojáka. Opasky s přezkou jsou tradiční výbavou bojovníků do dnešních dnů. Budu rád, když moje výrobky někomu udělají radost, a věřím, že budou poctivě sloužit svému účelu jako hezký módní doplněk.”

Vyvolávací cena každého opasku začíná na 3000 korunách. Dražba probíhá na www.armyburza.cz/aukce do 8. 1. 2024, 21:00 hodin. Pokud se nevydraží, objeví se v druhém kole dražby, potažmo v charitativním e-shopu Spolku VLČÍ MÁKY.   


Četaře Libora přivedl k vypalování do dřeva otec

 

Libor F. se ve volném čase věnuje práci se dřevem a zejména takzvané pyrografii.


“K práci se dřevem jsem se dostal už na střední škole, ale pyrografii jsem se začal věnovat poté, co mě k ní přivedl otec. Původně jsem začínal pyrografii používat pro myslivecké tradice a události, jakou jsou společné lovy, pasování a podobné.”

Přestože dnes vypalování do dřeva zvládají speciální lasery a CNC stroje, ruční práce četaře Libora dosahuje svojí precizností stejných detailů a v lecčems strojové obrazy předčí.

“Pro dobročinnou aukci jsem vyrobil ozdobné prkénko s vikingským motivem. Severské motivy jsou dnes velice populární mezi fanoušky válečníků a bojovníků. Cílem je pomoci kamarádům a kolegům, kteří se ocitli ve složité životní situaci.”

Vyvolávací cena vypalovaného prkénka začíná na 2000 korunách. Dražba probíhá na www.armyburza.cz/aukce do 8. 1. 2024, 21:00 hodin. Pokud se nevydraží, objeví se v druhém kole dražby, potažmo v charitativním e-shopu Spolku VLČÍ MÁKY.   


Ondřej Sochůrek se po vlajkách pustil i do státních znaků


Dobročinné dražby Spolku VLČÍ MÁKY běží již od roku 2019, kdy pro tyto účely věnoval 30 dřevěných českých vlajek Ondřej Sochůrek. Dosud se jich vydražilo 25 kusů, které vynesly 180600 korun. Právě tyto dražby, které probíhají v malých sériích vždy na podzim u příležitosti Dne válečných veteránů, inspirovaly vojáky, kteří nyní věnovali své rukodělné výrobky.A pozadu nezůstal ani Ondřej, který se za roky práce se dřevem zdokonalil, nyní provozuje e-shop Woodflag.eu, a nabídku vlajek rozšířil o erby a státní znaky. Jako další podporu veteránů navrhl a zhotovil dva plastické státní znaky s českým lvem. Jejich výška činí 40 cm a tloušťka podle reliéfu 2 až 4 centimetry. Použil staré ořechové dřevo, do kterého motiv nejprve nahrubo vyřezal na CNC fréze, poté ručně vybrousil a napustil speciálním voskem. 


“Sleduji dražby vlajek od počátku a s nimi čtu i příběhy vojáků, kterým pomáhají. Proto vím, že vždy pomohou zajistit nějakou drobnější konkrétní pomoc, zatímco tito vojáci potřebují a zasluhují ještě více podpory. Taky vím, že dražby původní série vlajek za rok skončí, a tak jsem přemýšlel, jak být dále nápomocen.”

Vyvolávací cena každého dřevěného státního znaku ČR začíná na 9000 korunách. Dražba probíhá na www.armyburza.cz/aukce do 8. 1. 2024, 21:00 hodin. Pokud se nevydraží, objeví se v druhém kole dražby, potažmo v charitativním e-shopu Spolku VLČÍ MÁKY.

57 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page