Jedním z nových programů, které letos rozjel Spolek VLČÍ MÁKY, jsou #Rozvozenky. Od února spolupracujeme s Potravinovou bankou a každý týden rozvážíme potraviny potřebným veteránům. Na jaře i na podzim jsme pomáhali při potravinové sbírce. Díky ní jsme mohli zabalit i mikulášské nadílky. Jak to všechno funguje, komu je pomoc určena a jak se můžete zapojit, se dočtete v článku.
Lidé příliš netuší, jak potravinové banky fungují
Potravinové banky mají dva typy odběratelů - charity a jednotlivce. Dobročinné organizace, jako třeba náš spolek, se za poplatek 3000 korun ročně zapíší, a pak už si pravidelně vyzvedávají jídlo a distribuují ho potřebným ze své cílové skupiny. Pro nás jsou to veteráni v tíživé situaci, pro jiné organizace třeba senioři nebo zdravotně a tělesně postižení.
Krajské potravinové banky mohou ještě navíc zřizovat vlastní výdejní místa pro jednotlivce. A tak se třeba v Praze vydává v úterý pro dlouhodobě nezaměstnané a osoby bez domova, ve středu pro starobní a invalidních důchodce, ve čtvrtek pro rodiče samoživitele atd. Když se někdo náhle ocitne v nouzi, tak si přijde a potraviny obdrží, ale také je poučen, že pro příště už musí přinést potvrzení od sociálky.
Potravinová pomoc nabývá na důležitosti
V Mácích jsme dříve zabezpečovali potravinovou pomoc ad hoc. Bylo to zejména v programu #ArmyHelp Restart, kdy jsme bezprizorní veterány ubytovali, zajistili jim zaměstnání a než dostali první výplatu, tak jsme jim samozřejmě i nakupovali. Také jsme přilepšili potravinovou poukázkou veteránovi samoživiteli, anebo objednali nákup potravin pro vdovu a sirotky po afghánském tlumočníkovi AČR, když jim nedorazily včas sociální dávky.
Masivní inflace posledních tří let se ovšem propsala do rozpočtů všech vojenských invalidů, vdov a tlumočnických rodin, které podporujeme, a proto jsme v únoru 2023 nadšeně přijali nápad rtm. Mirka Kubeše, abychom se registrovali do Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj.
Jednou týdně tam vyrazí naši dobrovolníci, nafasují paletu převážně ovoce, zeleniny, pečiva a mléčných výrobků, které stáhly z pultů řetězce, přeberou je a rozvezou. Je to proces na čtyři hodiny pro dva lidi s osobními vozy. Od září jsme totéž rozjeli i v Plzni a rádi bychom rozšířili pravidelnou potravinovou pomoc i na východ republiky.
Sbírky se konají kvůli trvanlivým potravinám
Zatímco potraviny, které podléhají rychlé zkáze, míří do potravinových bank každý den, často i jen z estetických důvodů (třeba potlučená jablka), o trvanlivé potraviny, drogerii a hygienické potřeby je nouze. Řetězce je totiž stihnou pohodlně doprodat.
Proto se na jaře a na podzim pořádají sbírky přímo v obchodech. Zajišťují je dobrovolníci z řad veřejnosti a pracovníci zapojených charit - v našem případě opět dobrovolníci. Teď v říjnu nám přišlo na pomoc pět afghánských studentů z rodin armádních tlumočníků, kterým jsme v posledních dvou letech zajistili vysokoškolská stipendia.
Zatímco v Plzni si banka vybrané potraviny vyzvedla a ze skladu je přiděluje průběžně celý rok, v Praze si organizace rovnou naskladní zboží, které na přidělené prodejně vysbíraly. Pro nás to teď znamenalo přenosit půl tuny - konkrétně 45 beden od banánů - všechny je roztřídit a následně distribuovat podpořeným veteránům a jejich rodinám.
A protože se našly i nějaké ty sladkosti, vytvořili jsme navrch i tři desítky mikulášských balíčků.
Pomozte nám program #Rozvozenky udržet a rozšířit
Jedná se o logisticky nejnáročnější program v historii spolku. Při stávajícím rozsahu jsme náklady na naše #Rozvozenky, jak programu říkáme, vyčíslili na sto dvacet tisíc korun ročně. Hodnota distribuovaných potravin je přitom třínásobná! Realita je taková, že jsme v létě otevřeli sbírku www.znesnaze21.cz/rozvozenky, na které se zatím sešlo jen deset a půl tisíce korun. Program tedy dotují dobrovolníci, symbolickými příspěvky i příjemci pomoci a s částečnou úhradou pohonných hmot pomáhají i ti, kdo nakupují v našem dobročinném e-shopu.
Přesto chceme pokračovat a získat dobrovolníky pro distribuci potravin v dalších krajích. A samozřejmě nepolevujeme ani v oslovování potenciálních sponzorů. Pokud byste měli nápad, jak nám pomoci, neváhejte napsat na podpora@spolekvlcimaky.cz. Na tuto adresu se mohou obrátit i veteráni, vojenští vysloužilci nebo pozůstalí, kterým by potravinová pomoc pomohla zlepšit jejich nepříznivou situaci.
Along with the information here nytimes crossword, I'll also welcome you online. Some of my all-time favorites and most well-known games are on this very nice list of the games I've played. Something else. I think you'll enjoy these games.
Rád bych vám pomohl s dalšími úpravami nebo vytvořením nových textů. Stačí mi poskytnout více informací o vašem projektu space waves