top of page
Vyhledat

Kupte “Rozvozenky” a darujte rodinám veteránů závoz potravinové pomoci

Spolek VLČÍ MÁKY pomáhá válečným veteránům trpícím zdravotními a psychickými problémy, které snižují jejich možnosti výdělku a zvyšují náklady na léky a rehabilitace. Kromě cílených sbírek jim proto spolek pomáhá i rozvozem potravin. Nyní v kampani se Znesnáze21 vybízí veřejnost, aby závozy podpořila.


Dobrovolníci spolku zajišťují rozvozy potravin a hygienických potřeb z Potravinové banky i vlastních zdrojů od února letošního roku. V současnosti zásobují 14 rodin, celkem 52 osob, z toho 22 dětí a mezi nimi jsou 4 sirotci. Kromě osmi veteránských rodin pomáhají také šesti rodinám afghánských tlumočníků AČR, kteří byli před třemi roky evakuováni před talibánem.


“Můžeme každý týden vyzvedávat ovoce, zeleninu a pečivo, které roztřídíme a rozvezeme potřebným. V dubnu jsme při potravinové sbírce získali zásoby mouky, cukru, rýže a těstovin. Oslovujeme potenciální dodavatele i napřímo,” popisuje předsedkyně spolku Miroslava Pašková.
Mezi zásobovanými veterány jsou například lidé s poškozením míchy nebo nervovými onemocněními, kteří jsou imobilní a nemohou si potraviny osobně vyzvednout.

V případě tlumočnických rodin jde o ty, které mají malé děti, takže jsou odkázány jen na výdělek jednoho z rodičů. “Tlumočníci, jakožto imigranti, zatím převážně pracují v hůře placených profesích. A máme tam i rodinu se třemi dětmi, která přišla o otce,” upřesňuje Mirka Pašková.


Mákoví dobrovolníci se do rozvozů vrhli naplno, ale naráží na provozní limity. Spolek nemá vozový park ani zaměstnance, a proto potřebuje dobrovolníkům proplácet aspoň zákonné minimum za použití jejich soukromých vozů.


Vlčí máky proto oslovují veřejnost s dlouhodobou sbírkou na symbolické "ROZVOZENKY".
Týdenní závoz pro jednu rodinu stojí 200 Kč, měsíční pak 800 Kč. Dárci ale mohou do sbírky přispět i jakoukoli libovolnou částku.

“Kdyby se hypoteticky našlo 14 dobrodinců, kteří si nastaví trvalý příkaz na 800 Kč měsíčně, tak pak každý další příspěvek umožní zvýšit intenzitu závozů nebo zařadit do rozvozů další rodiny,” zasní se předsedkyně Máků.


Při příspěvku apsoň 200 Kč měsíčně se navíc každý automaticky stává členem Klubu přátel veteránů, který spolek před nedávnem spustil. Dlouhodobí podporovatelé získávají třeba přístup k plné verzi podcastů Veteran Story, obdrží diplomy nebo další symbolické benefity.


3 zobrazení

Comments


bottom of page