Nespravedlnost ve službě

Ve všech profesích se stává, že si lidé nesednou, respektive si na vás někdo zasedne. Bohužel v ozbrojených silách a bezpečnostních sborech se stále více rozmáhá systémové porušování práv a zastrašování těch, kdo se jich pokusí domáhat.

Spolek VLČÍ MÁKY stojí za většinou článků, které v posledních letech vyšly o neprodlužování závazků, neoprávněně nařízených a především neproplacených přesčasech a pohotovostech v armádě. Předsedkyně spolku Mirka Pašková stála už počátkem roku 2014 za návodem na jejich doplacení (s Mirkem Pechátem), stejně tak byla členkou petičního výboru pro zrušení zdanění výsluhových náležitostí. V těchto záležitostech vždy spolupracovalo více organizací (zejm. SVV a akce VVPS) a právníků (zejm. LP Legal). Aktuální tématem je pro nás zamezení neprodlužování závazků zkušeným vojákům těsně před nárokem na výsluhu.

Dnes se už dostavují první výsledky - prvních několik set vojáků dostalo příplatky za "hotovosti" a zdanění výsluh bylo od počátku roku 2017 zrušeno. Jistě, někteří vojáci, kteří se ozvali jako první a opravdu nahlas, to mezitím mohlo stát i kariéru. Jsme připraveni je podpořit v nastartování nové kariéry. Poučením do budoucna je, že pokud se méně z vás bude bát, bude pro resort těžší se po vás vozit a současně bude právní stav nastolen rychleji. Vojáci nemohou mít odbory, ale to neznamená, že jejich roli nikdo nezastane. V těchto otázkách aktivně působí stabilní okruh "srdcařů", obvykle bývalých zaměstnanců resortů obrany a vnitra či poslanců Výboru pro obranu PSP ČR, kteří úzce kooperují. 

Proto nám věřte, informujte nás o nepravostech, ještě než Vám uplyne odvolací lhůta. Využívejte program Práva vojáků a pokud už ta Vaše byla pošlapána a ocitnete se v nepříznivé situaci, využijte program Army Help. Nikdy v tom nebudete sami a nikdy na to nebudete sami.

"Depka", rodinné/vztahové problémy

Slovo "depka" jsme zvolili pro označení rozpoložení, které může pramenit z mnoha příčin - velmi často z výše popsaných problémů s veliteli a vůbec služebním systémem, případně s osobními financemi. Kromě toho jsou zde ale potíže v osobním, resp. partnerském vztahu. A zase platí, že všechno souvisí se vším. Není tajemstvím, že pomoc vojenských psychologů není vojáky příliš vyhledávána kvůli obavám ze záznamu ve "služebních papírech" a informování velitele. Pravdou je, že psychologové nejsou vázáni lékařským tajemstvím, na druhou stranu zkazky o jejich "bonzování" neodpovídají realitě, jsou spíše předsudky samotných vojáků.

Všeobecně přijímanou alternativou je vojenský kaplan - vázaný zpovědním tajemstvím - a my se moc přimlouváme, abyste se na něj s důvěrou obraceli. Ostatně, někteří kaplani vás v případě, že Vaše trápení má materiální příčiny, přesměrují právě na náš spolek.

Další variantou, za kterou jsme ochotni dát ruku do ohně (máme ji mnohokrát vyzkoušenou s kladnými referencemi), je OTEVŘENÁ LINKA POMOCI V KRIZI, provozovaná Ministerstvem vnitra i pro resort obrany, zcela ANONYMNÍ a k dispozici NONSTOP na telefonním čísle 974 834 688. Pokud byste ani tu nechtěli, tak zavolejte nám na 606 417 628, avšak negarantujeme 24h příjem. Po dohodě Vám také pomůžeme vyhledat civilního psychologa, který se ve specifikách vojenského života orientuje. 

Nedávno jsme také spustili projekt zaměřený na podporu vojákyní a partnerek/matek/sester/dcer vojáků. Jde o rozcestník Army Woman, který postupně rozvíjíme. Už dříve jsme se spolupodíleli na facebookové stránce Zpověď ženy vojáka (jakkoli je třeba podotknout, že se proměnila spíše ve všeobecnou "army fans"), ale rádi Vás nasměrujeme i na další podpůrné facebookové skupiny tohoto typu. 

Přechod do civilu

Nastartování úspěšné civilní kariéry bývá těžké. Zatímco ve službě je všechno "nalajnované" a popsané v předpisech a standardních operačních postupech, komerční firmy fungují obvykle mnohem chaotičtěji a kreativněji, jejich pravidla jsou nepsaná a zpočátku se zdají nelogická. Kolega tam není váš "buddy", ale spíše rival. Vaše vojenská minulost se může stávat terčem vtípků a narážek. Častá nepochopení budou vzájemná. Věřili byste, že problém se zapracováním veteránů mají i šéfové, kteří jsou sami bývalými vojáky? 

Jednou z priorit Spolku VLČÍ MÁKY je proto posilování povědomí o kladných i záporných stránkách změny služební kariéry na civilní, a to jak směrem k zaměstnancům, tak zaměstnavatelům. Velice uvítáme, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti, které pak budeme moci (anonymně) dál sdílet.

Ale než takové zkušenosti získáte, je třeba primárně vůbec posílit zájem firem zaměstnávat bývalé vojáky. Zodpovědnost a spolehlivost, loajalita, vynikající fyzická kondice a psychická odolnost, schopnost týmové práce i vedení, ochota neustále se vzdělávat - to je výjimečná kombinace vlastností, které mohou bývalí vojáci nabídnout. Právě toto komunikujeme českým firmám a ty Vám pak nabízejí volné pozice v našem programu Army Job. Vám v něm nabízíme pomoc s vypracováním CV a přípravou na personální pohovor

Zadlužení, sociální vyloučení

Ztráta kontroly nad finanční situací zasáhla v posledních letech celou českou společnost jako pandemie, takže je statisticky vzato přirozené, že se týká i značného množství vojáků, policistů, hasičů ad. V případě vojáků je předlužení mnohem rizikovější kvůli specifikům jejich povolání. Je to vlastně nejčastější problém po porušování práv vyplývajících ze služebního poměru, s nímž se na spolek vojáci či bývalí vojáci obracejí.

Někdo přecení své možnosti splácení hypotéky, protože doufá v příjmy z účasti v další zahraniční misi. Jiný si třeba v důsledku poruchy adaptace po návratu z mise kompenzuje pokles hladiny adrenalinu hraním hazardních her. Další přenechá majetek po rozvodu manželce a dětem. A těžko říci, zda rozvod, alkohol, sázení, neuvážlivé investice, ukončení služebního závazku a další negativní jevy předlužení předcházejí nebo jej následují.

Bohužel, exekuce a osobní bankrot jsou v ČR nastaveny tak, že jsou v 90 % případů likvidační - pokud jste neztratili rodinu, práci, přátele, sebeúctu a obecně smysl života před nimi, tak po jejich uplatnění určitě. Nádavkem vám to stvrdí NBÚ odebráním bezpečnostní prověrky, protože jako "nuzák" jste náchylní za finanční přilepšení vyzradit informace nepřátelům, takže pro jistotu přijdete i o již osekaný příjem.

Protože tohle všechno víme, tak v první řadě nikoho neodsuzujeme a nepoučujeme. Každý má právo chybovat, padnout na hubu a zase vstát. V případě veterána - bezdomovce nám trval takový restart pouhých 44 dní. V rámci programu Army Help dostanete na potřebnou dobu bezplatné ubytování, stravování a příspěvek na dopravu do zaměstnání - to Vám najdeme. Mezitím nastavíme nové podmínky s Vašimi věřiteli a pomůžeme Vám v jednání s úřady. Čím dříve se na nás obrátíte, tím rychlejší a méně nepříjemné to bude.